صنعت برق

صنعت برق و تاریخچه آن

صنعت برق (انگلیسی: Electric power industry) شامل تولید، انتقال، توزیع و فروش نیروی برق به عموم مردم و کارخانه‌های صنعتی است. توزیع تجاری برق از سال ۱۸۸۲ با تولید برق برای لامپ‌های روشنایی آغاز شد. افزایش نگرانی‌های اقتصادی و ایمنی در دهه‌های ۱۸۸۰ و ۱۸۹۰ میلادی منجر به قانون گذاری صنعت برق شد. انرژی الکتریکی قابل اعتماد و اقتصادی، که روزگاری یک موضوع جدید گران‌قیمت و محدود به نقاط پر جمعیت شهر بود، به یک جنبه اساسی برای عملکرد عادی همه عناصر کشورهای توسعه یافته تبدیل شد.

پیشرفت صنعت برق

در اواسط قرن بیستم، برق به عنوان (انحصار طبیعی) تلقی شد، به این معنی که تنها در صورتی که تعداد محدودی از شرکت‌های توزیع برق در بازار شرکت کنند، کارآمد است. در برخی مناطق، شرکت‌های یکپارچه بصورت عمودی همه مراحل را از تولید تا توزیع نهایی ارائه می‌دهند و فقط نظارت دولتی، نرخ بازده و ساختار هزینه‌ها را تنظیم می‌کند.

صنعت برق را میتوان به چند دسته ی:

 1. برق صنعتی
 2. اتوماسیون
 3. لایتینگ
 4. الکترونیک

تقسیم کرد. که امروز در این مقاله میخواهیم به شاخه ی برق صنعتی، تجهیزات و اتصالات و مفاهیم مرتبط بپردازیم.

برق صنعتی چیست؟

برق صنعتی و حیطه آن تعریف های مختلفی دارد.

اینکه برق صنعتی چیست و شامل چه موارد و کاربردهایی میشود میتواند خیلی گسترده باشد. ولی سعی می کنیم در این مطلب تعریف مناسبی ازاین زمینه پرکاربرد داشته باشیم.

در ساده ترین و روان ترین تعریف میتوانیم بگوییم برق صنعتی یعنی کاربرد برق در صنعت. اینکه انرژی الکتریکی در یک کارگاه یا کارخانه صنعتی به چه صورت استفاده یا کنترل می شود میتواند جزء تعریف برق صنعتی باشد.

اما موارد خاصی هم دراین تعریف وجود دارد که نادیده گرفته شده است. مثلا؛ تکنیکهایی از برق که در صنعت استفاده می شود، درساختمان های مسکونی، تجاری، بیمارستانها وهم کاربرد دارند.

پس میتوانیم بگوییم برق صنعتی عبارت است از روشها و تکنیک هایی جهت کنترل و استفاده از برق در صنعت و ساختمان.

تجهیزات و ابزارآلات برق صنعتی

همانطور که میدانیم برای انجام هر حرفه و فنی به ابزار و تجهیزاتی نیاز است. برای هرگونه فعالیتی در زمینه برق صنعتی به وسایل گسترده ای احتیاج است. اگر بخواهیم بخشی از تجهیزات و اتصالات برق صنعتی را برشماریم، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پایپینگ (لوله های برق فلزی و پلاستیکی)
 • اتصالات (کانکتور فلکسیبل، گلند کابل، زانوهای کاندولیت و...)
 • بست های کابل (چنگالی، دو تکه، عایق دار و...)
 • جعبه های تقسیم (آلومینیومی، پلاستیکی و...)
 • تابلو برق (فلزی، پلاستیکی و کامپوزیت)
 • کابلشو و سرسیم
 • و...

تولیدات الکتروپرشین سپاهان (EPS)

ما می کوشیم در گروه الکتروپرشین سپاهان نقش مهمی در تولید بخشی از تجهیزات و اتصالات برق صنعتی ایفا کنیم تا بتوانیم عضو کوچکی از چرخه ی صنعت کشور عزیزمان ایران باشیم و روز به روز به گسترش صنعت کمک کنیم.

تولیدات گروه الکتروپرشین سپاهان ( EPS ) عبارت است از:

 1. کانکتورهای آب بندی لوله فلکسیبل (توپیچ ، روپیچ و رابط)
 2. جعبه های تقسیم آلومینیومی
 3. انواع زانوهای کاندولیت (چپ ، راست ، پشت ، مستقیم ، سه راهی و چهارراهی)
 4. بست انتهایی
 5. لاک نات
 6. انواع واشرهای آب بندی (تخت و استوانه)
 7. مغزی کانکتور
 8. لاستیک محافظ کابل
 9. و...

برای مشاهده مشخصات فنی و اطلاعات بیشتر به صفحه محصولات مراجعه نمایید یا از طریق راه های ارتباطی که در صفحه تماس با ما موجود میباشد، با ما تماس بگیرید.